Dakisolatiepremie 2026— tot € 5.750 via Mijn VerbouwPremie

Bereken jouw premie →

Dakwerken · Ninove

Dakwerken in Ninove — alles wat je moet weten in 2026

Door Redactie Dakmeter · Laatst bijgewerkt op 25/9/2026

Oost-Vlaanderen · België

Ninove

NIS 41048 · 9400 · 9401 · 9402 · 9403 · 9404 · 9406

40.580

inwoners in Ninove

Bron: Statbel, opgehaald op 2 november 2026

17.445

huishoudens

Bron: Statbel, opgehaald op 2 november 2026

23%

EPC-label E of F (afgeleverd in 2025)

Bron: Gemeente-Stadsmonitor, opgehaald op 2 november 2026

34%

gebouwen van vóór 1945

Bron: Statbel, opgehaald op 2 november 2026

Richtprijzen voor Dakwerken in Ninove (2026)
DienstRichtprijs
Dakisolatie€57 – €98/m²
Dakrenovatie€247 – €293/m²
Dakherstel€977
Plat dak€123 – €165/m²
Dakgoten€82 – €123/lm
Bron: Bron: ABEX, opgehaald op 2 november 2026

Van de 18.107 woongelegenheden in Ninove staat 57% van de gebouwen er al sinds vóór 1970 — vaak bepalend voor dakwerken.

Welke dakwerken laten eigenaars in Ninove het vaakst uitvoeren in 2026?

Ninove ligt in de Denderstreek, in het zuidoosten van Oost-Vlaanderen. De Dender stroomt door de stad, tussen Geraardsbergen stroomopwaarts en Denderleeuw en Aalst stroomafwaarts. Oostwaarts grenst de stad aan het Pajottenland in Vlaams-Brabant; naar het zuiden en zuidwesten wordt het landschap heuvelachtiger, richting de Vlaamse Ardennen. De stad telt zo'n 40.580 inwoners en twaalf deelgemeenten, verdeeld over zes postcodes: 9400 voor Ninove, Appelterre-Eichem, Denderwindeke, Lieferinge, Nederhasselt, Okegem en Voorde, 9401 voor Pollare, 9402 voor Meerbeke, 9403 voor Neigem, 9404 voor Aspelare en 9406 voor Outer.

De oude kern is gegroeid rond de vroegere norbertijnenabdij, waarvan de monumentale abdijkerk — de Onze-Lieve-Vrouw-Hemelvaartkerk — nog altijd het silhouet van de stad bepaalt. De Koepoort herinnert aan de tijd dat Ninove een ommuurde stad was. Rond die kern groeide de stad in de negentiende en vroege twintigste eeuw uit met straten vol gesloten rij- en arbeiderswoningen.

Die geschiedenis zie je in de cijfers. Met 34% van de gebouwen van vóór 1945 heeft Ninove een uitgesproken oud gebouwenpark — in de stadskern, maar ook in de dorpskernen en bij de hoeves. De naoorlogse groei tot 1970 brengt dat aandeel op 57%. Daarna volgt de bouwgolf tot 2000 — tot 87% — met de verkavelingen en de lintbebouwing langs de wegen tussen de dorpen, gebouwd door gezinnen die in Ninove, Aalst of Brussel werkten.

Voor een dakwerker betekent dat vijf soorten werven. De oude rijwoningen in de stadskern en langs de invalswegen, met een steil zadeldak, geen onderdak en een bakgoot achter een kroonlijst. De dorps- en arbeiderswoningen in de deelgemeenten, vaak in korte rijen of halfopen langs de weg. De verkavelingswoningen van de jaren '60 tot '90 — halfopen en vrijstaand, met betonpannen of kunstleien en een eerste generatie isolatie. De hoeves op de kouters, met lange daken, schuren en stallen. En de appartementsgebouwen met een gemeenschappelijk plat dak.

Twee lokale factoren komen telkens terug. Op de hogere kouters in het zuiden en westen staan hoeves en woningen vrij in de wind, en daar komen nokpannen en dakranden als eerste los. In de Dendervallei is het eerder vocht dat telt: meersen, een hoge grondwaterstand en een rivier die bij zware regen buiten haar oevers kan treden. Daar is een goed werkende regenwaterafvoer geen detail.

De EPC-cijfers tonen waar de achterstand zit. Van de 804 EPC's die in 2025 in Ninove werden afgeleverd, haalde 23% label E of F, met label F (17%) vaker dan label E (6%) (Bron: VEKA via Gemeente-Stadsmonitor). EPC's worden vooral bij verkoop en verhuur opgemaakt, dus het blijft een momentopname. Het patroon past bij het oude gebouwenpark: bij veel vooroorlogse woningen werd het dak nooit geïsoleerd. Dakisolatie is daar de logische eerste stap, en de enige dakingreep met een eigen premie (tot €5.750).

Onze aanbevolen volgorde: eerst een dakinspectie (gratis bij een offerte), dan beslissen of dakbedekking, latwerk en onderdak op zijn (renovatie) of het om plaatselijke schade gaat (herstel). Pas daarna kies je materiaal en bekijk je de premie. Staat je woning in de inventaris van het bouwkundig erfgoed — in de oude stadskern en bij historische hoeves geen zeldzaamheid — ga dan eerst na welke regels gelden (Bron: https://www.onroerenderfgoed.be).

Tabel: De vijf dakwerken-diensten in Ninove — typische scope, kost en premie 2026

DienstWanneer relevantIndicatieve prijs (incl. plaatsing + btw)Premie 2026
DakisolatieWoning ≥15j zonder isolatie of met Rd <4,5€58 – €100/m²tot €5.750 (cat 4)
DakrenovatieOnderdak versleten of afwezig + meerdere lekken€245 – €335/m²enkel samen met dakisolatie
DakherstelPunctuele schade, stormschade, losse nokpannen€630 – €2.000/interventieenkel samen met dakisolatie
Plat dakEPDM- of bitumendak >20 jaar oud€120 – €170/m²via dakisolatie
DakgotenDoorroesting, lekkende naden, rot boeiboord€85 – €125/lopende meter—

Bron: onze werfervaring 2025-2026, Mijn VerbouwPremie 2026 (Bron: https://www.vlaanderen.be/premies-voor-renovatie/mijn-verbouwpremie/wijzigingen-mijn-verbouwpremie-vanaf-2026).

Hoeveel kosten dakwerken in Ninove in 2026?

Drie factoren bepalen het grootste deel van elke offerte: het materiaal (PUR/PIR, minerale wol of houtvezel; betonpan, gebakken pan, kunstlei of natuurlei; EPDM of bitumen), de scope (enkel isolatie, of ook onderdak, dakbedekking en goten) en de vorm en grootte van het dak.

De provinciefactor weerspiegelt loonkosten en vraag in Oost-Vlaanderen als geheel. Dat Ninove op een boogscheut van Vlaams-Brabant ligt, verandert daar niets aan: we rekenen met de Oost-Vlaamse basis, en binnen de provincie zonder extra gemeentelijke toeslag.

Wat wél weegt, is het type werf. Een oude rijwoning in de stadskern heeft een compact dak, maar de werf is krap: een smalle straat, geen voortuin, de steiger op het voetpad en de container soms met een vergunning op straat. Rond de markt en in de winkelstraten komt daar het verkeer en de levering bij de handelaars bij. Vaak moet er ook een nieuw onderdak en nieuw latwerk bij, wat de prijs per m² opdrijft. Een verkavelingswoning in Meerbeke of Denderwindeke is meestal vlotter bereikbaar, met een oprit voor container en materiaal. Bij een hoeve zit de meerkost in de lengte van het dak, een oud gebint en de vraag welke bijgebouwen mee moeten.

Lintbebouwing en korte rijen brengen ook een voordeel mee: gelijke woningen, gelijke daken. Waar enkele woningen tegelijk gebouwd werden, liggen vaak dezelfde pannen met dezelfde details. Wie samen met de buren renoveert, deelt steiger, container en werfinrichting — en krijgt meteen een nette aansluiting over de scheidingsmuren heen.

Bij de appartementsgebouwen wordt per m² plat dak gerekend (€120 – €170/m²), en de kost loopt via de VME. Met 24% appartementen is dat in Ninove een grote groep, vooral in en rond de stadskern.

We volgen ABEX op (Bron: https://www.abex.be); verschuift de index, dan passen we onze basisprijzen aan. Een offerte van enkele jaren oud is daarom geen goede maatstaf. Onze offertes blijven 90 dagen geldig.

Welke premie geldt in 2026?

Twee zaken verrassen eigenaars geregeld. Ten eerste: sinds 1 maart 2026 krijgen inkomenscategorie 1 en 2 geen isolatiepremie meer. Ten tweede: er bestaat geen aparte premie voor dakvernieuwing of dakherstel. Nieuwe pannen of leien, een nieuw onderdak, een plat dak of herstelwerk tellen alleen mee wanneer je in dezelfde werf nieuwe dakisolatie plaatst.

In Ninove zien we drie situaties telkens terugkomen. De eerste is de oude rijwoning in de stadskern die van eigenaar wisselt — vaak gekocht door een jong gezin dat pendelt naar Aalst of Brussel: een steil dak zonder onderdak en zonder isolatie, en een koper die door de renovatieverplichting sowieso aan de slag moet. Daar is renovatie met isolatie in één werf meestal de logische keuze.

De tweede is de verkavelingswoning uit de jaren '70 of '80 in een van de grotere deelgemeenten, met kunstleien of asbestcementen onderdakplaten. Daar is één gecombineerd dossier — renovatie, isolatie en asbestverwijdering — meestal de verstandigste weg: dan komt het asbestsupplement erbij, en staat de steiger er maar één keer.

De derde is de hoeve in Aspelare, Voorde, Nederhasselt of een van de andere landelijke deelgemeenten, waar de vraag speelt welk deel bij de woning hoort. Alleen het verwarmde woongedeelte komt in aanmerking, niet de stal of de schuur ernaast (Bron: https://www.vlaanderen.be/premies-voor-renovatie/mijn-verbouwpremie). Voor appartementseigenaars loopt het anders: het gemeenschappelijke platte dak valt onder de VME, met eigen spelregels binnen Mijn VerbouwPremie.

Tabel: Het gebouwenpark van Ninove in cijfers (2025)

IndicatorWaarde
Woongelegenheden18.107
Rijwoningen29%
Appartementen24%
Open bebouwing23%
Gebouwen van vóór 194534%
Gebouwen van vóór 197057%
Gebouwen van vóór 200087%
Gebouwen van na 200013%
EPC's met label E of F (2025, van 804 afgeleverde certificaten)23%

Bron: Statbel gebouwenpark (https://statbel.fgov.be/nl/themas/bouwen-wonen/gebouwenpark), VEKA via Gemeente-Stadsmonitor.

Wanneer is welk type werk nodig — een beslisboom voor Ninove

De duurste fout is te lang wachten met een diagnose. Een lek wordt gedicht, en nog eens, tot het echte probleem — een verkruimeld onderdak, een rotte muurplaat achter een lekkende bakgoot, een plat dak met natte isolatie — zo groot is dat enkel vernieuwen nog helpt.

Bij een inspectie letten we op een paar lokale punten. Bakgoten en kroonlijsten op de oude rijwoningen in de stadskern. Aansluitingen met het buurdak bij rij- en halfopen woningen, waar een scheidingsmuur of loodslab lekt. Nok- en randpannen die op vrijstaande woningen en hoeves door de wind zijn gaan schuiven. Kunstleien in asbestcement op de woningen uit de jaren '60 tot '90, die broos worden en niet betreden mogen worden. Golfplaten in asbestcement op garages, bergingen en de schuren van hoeves. En de platte daken van achterbouwen, garages en appartementsgebouwen.

De beslismatrix als eerste houvast:

  • Geen lekken, weinig of geen isolatie, woning >15j → dakisolatie + premie
  • 1-2 kleine lekken, dak jonger dan 25 jaar → gericht dakherstel
  • Meerdere lekken, onderdak verbrost of afwezig → dakrenovatie
  • Oude rijwoning zonder onderdak, pannen op latten → renovatie met isolatie van buitenaf
  • Vochtstrook onder het plafond langs de voorgevel → bakgoot en kroonlijst nakijken vóór je aan het hele dak begint
  • Lek langs de scheidingsmuur → aansluiting met het buurdak nakijken
  • Nokpannen of dakrand los na een storm → eerst vastzetten, dan nagaan of de bevestiging over het hele dak verouderd is
  • Kunstleien of golfplaten in asbestcement (vaak vóór 1998) → combineer met dakisolatie voor het asbestsupplement van €8/m²
  • Pand of hoeve met erfgoedwaarde → eerst de erfgoedregels nagaan, dan pas offertes vergelijken
  • Appartement met lekkend dak → melden bij de syndicus, die de VME laat beslissen

Hoe kies je een dakwerker in Ninove?

"Vraag drie offertes" is een goed begin, maar drie offertes zijn vaak drie verschillende voorstellen. Vraag elke aannemer waarom hij een bepaald materiaal kiest, welke Rd-waarde hij haalt en wat de garantie precies dekt.

De kwaliteitssignalen die tellen: (1) de aannemer komt zelf opmeten, (2) de offerte vermeldt materiaal, dikte en Rd-waarde, (3) er staat een concrete uitvoeringsperiode in, en (4) de garantie op uitvoering en materiaal staat op papier. Heb je een oude rijwoning in de stadskern, vraag dan naar ervaring met bakgoten, kroonlijsten en daken zonder onderdak. Heb je een verkavelingswoning met kunstleien, vraag hoe die veilig verwijderd en afgevoerd worden. Heb je een hoeve, vraag naar ervaring met oude gebinten, lange dakvlakken en het saneren van golfplaten. En ben je mede-eigenaar in een appartementsgebouw, vraag de syndicus om een offerte met varianten voor de algemene vergadering.

Bij Dakmeter brengen we je in contact met één vakman uit ons netwerk — geen vijf bedrijven die tegelijk bellen, geen anonieme leadveiling. Wil je eerst zelf vergelijken? Onze vergelijkende gids zet de langst bestaande dakwerkbedrijven uit het register naast elkaar op objectieve KBO-criteria.

Klimaat · Ninove

Het beste moment voor dakwerken in Ninove

9 april

gemiddeld laatste vorstdag

10 november

gemiddeld eerste vorstdag

215 vorstvrije dagen ertussen

1.723

uren zon per jaar

zowat het Vlaamse gemiddelde

Bitumen en EPDM-lijm hechten slecht bij vorst en vocht: plan werken aan een plat dak bij voorkeur tussen 9 april en 10 november. Pannen en leien kan een dakwerker het hele jaar leggen, maar niet op een berijpt of ijzig dak.

Gratis dakrapport · Ninove

Wat weet de overheid over jouw dak in Ninove?

Typ je adres: je krijgt de oppervlakte per dakvlak, zon en mos, nok- en goothoogte, erfgoedstatus, overstromingsrisico, vergunningen en luchtfoto's van je dak sinds 2000.

Meer in de buurt

Dakwerken in andere gemeenten

Klaar voor jouw project

Vraag een offerte aan voor dakwerken in Ninove

We koppelen je aanvraag aan één vakman uit ons eigen netwerk — geen vijf bedrijven die je tegelijk bellen. Bevestiging binnen 4 uur, offerte van de vakman binnen 5 werkdagen.

Bronnen

Deze pagina is samengesteld op basis van de volgende bronnen:

  1. 1

    Mijn VerbouwPremie— Mijn VerbouwPremie — Vlaanderen

    Centrale aanvraagomgeving voor de Vlaamse verbouwpremies. Bron voor premiebedragen, inkomenscategorieën en aanvraagvoorwaarden.

    Laatst geraadpleegd: 2 november 2026

  2. 2

    Gemeente-Stadsmonitor— Gemeente-Stadsmonitor — Agentschap Binnenlands Bestuur

    Officiële Vlaamse gemeentemonitor. Bron voor de EPC-labelverdeling per gemeente (onderliggende data: VEKA), jaarlijks geactualiseerd.

    Laatst geraadpleegd: 2 november 2026

  3. 3

    Statbel— Statbel — Algemene Directie Statistiek

    Belgisch federaal statistiekbureau. Bron voor demografische data, fiscale inkomensstatistieken, woningstock en bouwactiviteit per gemeente.

    Laatst geraadpleegd: 2 november 2026

  4. 4

    ABEX— ABEX — Belgisch Constructie-Index

    Belgische bouwkostenindex, halfjaarlijks gepubliceerd (mei en november, plus januari-correctie). Gebruikt voor het indexeren van werken in de bouwsector.

    Laatst geraadpleegd: 2 november 2026

  5. 5

    KBO— Kruispuntbank van Ondernemingen

    Federale databank van ondernemingen. Bron voor KBO-nummers, ondernemingsactiviteiten en erkenning van aannemers.

    Laatst geraadpleegd: 2 november 2026

  6. 6

    KMI— KMI — Koninklijk Meteorologisch Instituut

    Klimaatstatistieken per Belgische gemeente (referentieperiode 1991–2020) en bliksemdichtheid per gemeente (2004–2013).

    Laatst geraadpleegd: 2 november 2026

Klaar voor je dak?

Offerte aanvragen →